Vânătoare de cărți la Iași, în pregătirea FILIT

Festivalul Internațional de Literatură și Traducere Iași – și comunitatea locală de bloggeri Social Media Iași organizează o nouă vânătoare de cărți în orașul Iași, în pregătirea celei de a VI-a ediții a FILIT, ce va avea loc în perioada 3-7 octombrie 2018.

Ieșenii sunt îndemnați să caute cărțile ascunse de bloggeri în oraș, să le citească și apoi să vină cu ele la pentru a se întâlni și cu autorii care le-au scris, prezenți la festival.  Inițiativa vânătorii de cărți scrise de autorii prezenți la a debutat în anul 2017 și s-a bucurat de o primire caldă în rândul comunității din Iași.

Indicii despre ascunzătorile cărților scrise de autorii prezenți la se pot afla urmărind bloggerii înscriși în campanie: Andreea Ignat (www.andreeaignat.info), Theodora Istrati (www.theodoraistrati.wordpress.com/) , Bianca Ionel (www.biancaionel.com/blog/), Anda Elena Pintilie (www.saptepietre.ro), Elena Druță (www.elenascrie.blogspot.com), Dariana Pintilii (www.darianapintilii.ro), Alexandra Alistar (www.viataestevis.blogspot.com), Maria-Elisa Podaru (www.lemondedelisa.com), Alexandra Haliga (www.pierdutiinliteratura.blogspot.com), Onisim Pînzariu (www.books-vs-reality.blogspot.ro), Alexandra Ignat (www.pauze-pentru-cafea.wordpress.com), Miruna Copoiu (www.mirunasipoezie.wordpress.com), Irina Nichifiriuc (www.sfatulmamei.com), Ioana Stoian (www.ioanastoian.wordpress.com), Anamaria Ghiban (www.anamariaghiban.ro), Elena Diana Lupu (www.elydy.wordpress.com).

Festivalul Internațional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT) este un proiect cultural finanțat de Consiliul Județean Iași prin Muzeul Național al Literaturii Române Iași și  va reuni anul acesta cunoscuți scriitori din țară și din străinătate în perioada 3-7 octombrie, în cadrul unor evenimente deschise publicului larg. Printre inivitați se regăsesc e Jonathan Franzen (SUA), Jón Kalman Stefánsson (Islanda), Kamila Shamsie (Marea Britanie), Sylvie Germain (Franța) etc., alături de zeci de scriitori și poeți români, precum și traducători din lumea întreagă. La eveniment vor mai participa și manageri culturali, editori, jurnaliști din țară și din străinătate.


Detalii despre se găsesc pe site-ul www.filit-iasi.ro.

Lasă un semn

comentarii

Semne bune de la Persoane juridice

Descarcă, completează și semnează Contractul de sponsorizare prin care afacerea ta poate susține educația culturală.
Dacă firma este plătitoare de impozit pe profit: 20%;
Dacă firma este plătitoare de impozit pe venit: 20% trimestrial;
Dacă ești PFA, sponsorizarea este deductibilă la calculul impozitului pe venit în limita a 5% din venitul net.
ASOCIAȚIA PENTRU EDUCAȚIE ȘI CULTURĂ ADLITTERA (A.E.C.A.) este înscrisă în Registrul entităților pentru care se acordă deduceri fiscale (INTERNT-266538804).
Virează către noi să putem avea coerență și mai multă consistență în informațiile culturale de care ai nevoie.
Revista SemneBune© este un proiect editorial al Asociației AdLittera și este online din 2010.

Autor articol: Semnu' Bun

Primul semnalizator cultural de pe această platformă. Îndrumă și recomandă din 2010.