Programul Festivalului „Birlic” – ediția a VI-a

Afis Birlic 2016_cr Afis Birlic 2016

ZIUA 1 (Luni, 22 aug. 2016)

8:00 -14:00 – Primirea participanţilor

  • 14:00 – Parada costumelor de teatru împreună cu actorii de la „Funny Art” – Iaşi
  • 15:30: Expoziţia de caricatură „Birlic Redivivus” – Doru Axinte (Invitat de onoare: Mihai Pânzaru PIM)
  • 16:00 – Spectacolul „Cum se face”, în regia lui Octavian Strunilă. Distribuţia: Delia Nartea, Anca Dumitra, Paul Ipate, Alexandru Conovaru şi Octavian Strunilă.
  • 18:00 – Întâlnire de suflet cu: Draga Olteanu Matei, , şi Părintele Constantin Necula (Lansarea cărţilor: „Cu Birlic, râzând printre lacrimi”, „Să crezi, să iubeşti, să dăruieşti… ” şi „Pedagogia poveştii”)
  • 20:00 – Cina pentru invitaţii la Festival
  • 21:00 – Seară de folk (Invitaţi: Vlad Calimandriuc, Ionel Sebastian şi Ovidiu Mihăilescu)
  • 23:00 – Cinemateca de noapte (Filmul „Alo, aterizează străbunica!”, Invitată de onoare: Adela Mărculescu)

 

ZIUA a 2-a (Marţi, 23 aug. 2016)

8:00 – Mic dejun pentru invitaţii la Festival
• 9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 spectacole)
• 13:00 – Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”- Chişinău: Spectacolul „Colajul lui Guguţă”
• 14:00 – Masa de prânz pentru invitaţii la Festival
• 16:00 – Trupa „Birlic” – Fălticeni: Spectacolul „Despre amor, omor şi umor”, în regia lui Ovidiu Cuncea
• 17:30 – Întâlnire de suflet cu părintele Constantin Necula de la Sibiu
• 20:00 – Cina pentru invitaţii la Festival
• 21:00 – Seară de folk (Invitaţi: Paul Adrian Tihan, Ştefania Iacob şi )
• 23:00 – Cinemateca de noapte (Filmul „Pădureanca”, Invitată de onoare: )

ZIUA a 3-a (Miercuri, 24 aug. 2016)

• 8:00 – Mic dejun pentru invitaţii la Festival
• 9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 spectacole)
• 13:00 – Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”- Chişinău: Spectacolul „Tronca, ponca, vâj”
• 14:00 – Masa de prânz pentru invitaţii la Festival
• 16:00 – Teatrul Popular Mediaş: Spectacolul „Dineu cu proşti”, în regia Marinelei Bârză
• 18:00 – Întâlnire de suflet cu Radmila Popovici şi
• 19:00 – Recital de poezie creştină (Invitată de onoare: )
• 19:30 – Recital „Viaţa e ceva mai mult” (Invitată de onoare: )
• 20:00 – Cina pentru invitaţii la Festival
• 21:00 – Seară de folk (Invitaţi: George Cotoroană, Daniela Curcan, Mateiana Anechiforesei şi Puiu Creţu)
• 23:00 – Cinemateca de noapte (Filmul „Filip cel bun”, Invitată de onoare: )

ZIUA a 4-a (Joi, 25 aug. 2016)

• 8:00 – Mic dejun pentru invitaţii la Festival
• 9:00 – Concurs de recitare poezie şi monolog
• 13:00 – Întâlnirea membrilor juriului cu toţi participanţii la Festival
• 14:00 – Masa de prânz pentru invitaţii la Festival
• 16:00 – Teatrul „Dan Alecsandrescu” – Roman: Spectacolul „Tango, monsieur”, în regia lui Denis Ababei
• 19:00 – Spectacolul „Omul cu mârţoaga”, în regia lui Dan Tudor (Distribuţia: Dan Tudor, Marius Bodochi, Ana Ioana Macaria, Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon, Orodel Olaru şi Andrei Duban)
• 21:00 – Gala decernării Premiilor Festivalului „Birlic”
Invitat de onoare: Cvartetul „Passione” – Bucureşti
• 23:00 – Dopo Festival la …

ZIUA a 5-a (Joi, 26 aug. 2016)

• 11:00 – Excursie cultural-religioasă la Complexul duhovnicesc „Nicolaus” – Hreaţca
(Pomenirea marilor personalităţi şi Agapa creştină)

MEMBRII JURIULUI:
Gherghe Balint (Regizor), Ovidiu Cuncea (Actor), Lorette Enache (Coregraf), Codrin Dănilă (Actor), Neculai Sturzu (Profesor)

INVITAŢI DE ONOARE:
Draga Olteanu Matei, Adela Mărculescu, Ileana Popovici, , Părintele Constantin Necula, Manuela Hărăbor, , , Radmila Popovici, Mihai Pânzaru PIM, Dan Tudor, Marius Bodochi, Ana Ioana Macaria, Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon, Orodel Olaru, Andrei Duban, Delia Nartea, Anca Dumitra, Paul Ipate, Alexandru Conovaru, Octavian Strunilă, Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”- Chişinău, Teatrul Popular Mediaş, Teatrul „Dan Alecsandrescu” – Roman, Cvartetul „Passione” – Bucureşti, Ştefania Iacob, Ionel Sebastian, Mateiana Anechiforesei, Paul Adrian Tihan, George Cotoroană, Daniela Curcan, Vlad Calimandriuc şi alţii.

Premiile vor fi susţinute de Alex Şerban (strănepotul lui Gr. V. Birlic)
Prezentatoarea Festivalului este jurnalista Flori Stoian

Lasă un semn

comentarii

Autor articol: Semnu' Bun

Avatar
Primul semnalizator cultural de pe această platformă. Îndrumă și recomandă din 2010.