Programul Festivalului Internațional de Teatru Clasic, Arad

Joi, 15 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare 

[ză] Pes©ăruș, după A.P.Cehov

Traducerea și adaptarea: Raluca Rădulescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Andreea Simona Negrilă

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici”

PREMIERĂ


Vineri, 16 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare 

12 oameni furioși de Reginald Rose

Regia: László Méhes

Decorul: István Rózsa

Costumele: Kata Horváth

Producător: Teatrul Național din Pécs, Ungaria

Durata: 1 h 20 min

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română


Sâmbătă, 17 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Pescărușul de A.P.Cehov

Adaptare liberă după o traducere de Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia:Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume Arkadina: Doina Levintza

Producător: unteatru, București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

***

Sâmbătă, 17 noiembrie, ora 20.00, Sala Mare

Fugarii, după A.P.Cehov

Traducerea: Ana Boldur

Regia: Alexandru Dabija

Scenografia: Helmut Stürmer

Costumele: Cezarina Iulia Popescu

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol nerecomandat copiilor sub 10 ani


Duminică, 18 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio

Pescărușul de A.P.Cehov

Adaptare liberă după o traducere de Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume Arkadina: Doina Levintza

Producător: unteatru, București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

***

Duminică, 18 noiembrie, ora 20.00, Sala Mare

Titanic vals de Tudor Mușatescu

Dramaturgia: Adrian Nicolae

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Spectacol nerecomandat tinerilor sub 14 ani


Luni, 19 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Cursa de șoareci de Agatha Christie

Traducerea: Irina Margareta Nistor

Regia: Erwin Șimșensohn

Scenografia: Liliana Cenean

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 2 h 30 min cu pauză


Marţi, 20 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau

Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele

Decorul: Lia Manțoc

Costumele: Anca Răduță

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 45 min fără pauză


Miercuri, 21 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

D-ale carnavalului de I.L. Caragiale

Regia: Claudiu Goga

Costumele: Liliana Cenean

Decorul: Ştefan Caragiu

Producător: Teatrul „Nottara” București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Spectacol nerecomandat tinerilor sub 12 ani


Joi, 22 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

Apă vie, după Frații Grimm

Scenariul original: Daniel Chirilă

Regia și coregrafia: Ștefan Lupu

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol de -dans contemporan


Sâmbătă, 24 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare

The Tango Orchestra & Giacomo Medici / Concert

Durata:1 h 30 min


Duminică, 25 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare / Spectacol cu publicul pe scenă

Rosencrantz și Guildenstern sunt morţi de Tom Stoppard

Regia: Tapasztó Ernő

Decorul: Albert Alpár

Costumele: Papp Janó

Coproducție: Teatrul Cetății „Gyula” (Ungaria), Compania Aradi Kamaraszínház și Teatrul Clasic „Ioan Slavici”

Durata:1 h 55 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română

Spectacol nerecomandat tinerilor sub 16 ani

***

Duminică, 25 noiembrie, ora 21.30, Sala Studio

Trei surori de A.P. Cehov

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Semion Serzin

Producători: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Spectacol rezultat în urma workshop-ului din cadrul ediției a treia a Laboratorului de DENS, septembrie 2018

 

 

.

Lasă un semn

comentarii

Autor articol: Semnu' Bun

Primul semnalizator cultural de pe această platformă. Îndrumă și recomandă din 2010.