Joi, 5 mai:
ora 10.00 – ZÂNA ZORILOR
după Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi
(4-10 ani)
ora 18.00 – THE HISTORY BOYS. POVEŞTI CU PARFUM DE LICEU
de Alan Bennett; traducerea, regia: Vlad Cristache
(peste 16 ani)
Vineri, 6 mai:
ora 10.00 – MAGIA COPILĂRIEI
de Stelian Milu, regia Stelian Milu
(5-15 ani)
ora 18.00 – #TEENSPIRIT
Un spectacol colectiv de: Răzvan Krem ALEXE, Irina ANTONIE, Vlad BĂLAN, Adela BENGESCU, Vlad BÎRZANU, Raluca BOTEZ, Nicholas CAŢIANIS, Sonia DIVILE, Laurenţiu DRĂGAN, Ştefania DUMITRU, Maria Teodora FILIP, Sebastian GHIŢĂ, Mihaela KAVDANSKA, Peter KEREK , Maria MITU, Ciprian NEMEŞIU, Teodora Daiana PĂCURAR, Dana ROGOZ, Alina ROTARU, Aurelian STOLERIU, Ovidiu UŞVAT, Iuliana VÎLSAN, Dilmana YORDANOVA
(peste 16 ani)
Sâmbătă, 7 mai:
ora 20.00, sala Studio: INTERZIS SUB 18 ANI
de Mihaela Michailov, regia: Lenuș-Teodora Morar
Duminică, 8 mai: ora 11.00 – BAMBI
dramatizare după Felix Salten, de Ema Stere, Regia: Attila Vizauer
(5-12 ani)
ora 19.00 – WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS sau UN JOC PE BUNE
de Maria Manolescu, regia Alexandru Mâzgăreanu
(peste 16 ani)
Luni, 9 mai, ora 10.30 – 12.30:
CĂLĂTORIE SPRE CENTRUL PĂMÂNTULUI – spectacol 3D
Miercuri, 11 mai, ora 19.00:
ÎL IUBESC PE DOMNUL GOODMAN (Avanpremieră)
adaptare după “Efectul razelor gamma asupra anemonelor” de Paul Zindel,
regia, adaptarea dramatică și aranjamentul muzical Mihaela Boboc-Manea
Joi, 12 mai:
ora 10.00 – VRĂJITORUL DIN OZ
o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, Regia: Petre Bokor
(3-11 ani)
ora 19.00: WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS sau UN JOC PE BUNE
de Maria Manolescu, regia Alexandru Mâzgăreanu
(peste 16 ani)
Vineri, 13 mai, ora 10.00: FESTIVAL RELIEF
Primul laborator de teatru tânăr dedicat adolescenților din România
Sâmbătă, 14 mai, ora 10.00: FESTIVAL RELIEF
Primul laborator de teatru tânăr dedicat adolescenților din România
Duminică, 15 mai, ora 11.00: FESTIVAL RELIEF
Primul laborator de teatru tânăr dedicat adolescenților din România
Luni, 16 mai:
ora 10.00-12.30 – ALADIN (spectacol 3D)
ora 19.00 – VIVIEN LEIGH – ULTIMA CONFERINȚĂ DE PRESĂ
cu Lamia Beligan, regia Liana Ceterchi
Miercuri, 18 mai, ora 19.00: TANGO
Sâmbătă, 21 mai, ora 20.00: UMBRE. UN STUDIU (Sala Studio)
după Jocul de-a teatrul de Georgiana Barcan și Umbre de Ilinca-Anamaria Prisăcariu
regia: Horia Suru
Miercuri, 25 mai, ora 10.00: BAMBI
dramatizare după Felix Salten, de Ema Stere, Regia: Attila Vizauer
(5-12 ani)
Joi, 26 mai, ora 10.00: VRĂJITORUL DIN OZ
o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum
Regia: Petre Bokor
(3-11 ani)
Vineri, 27 mai:
ora 10.00 – NEMAIPOMENITELE AVENTURI ALE LUI NILS
dramatizare de Ion Lucian după celebrul roman al Selmei Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea (4-11 ani)
ora 19.30 – RESPIRĂ
spectacol al Teatrului Anton Pann din Râmnicu Vâlcea
Sâmbătă, 28 mai, ora 20.00, Sala Studio: INTERZIS SUB 18 ANI
de Mihaela Michailov, regia: Lenuș-Teodora Morar
(peste 16 ani)
Duminică, 29 mai:
ora 11.00 – NEMAIPOMENITELE AVENTURI ALE LUI NILS
dramatizare de Ion Lucian după romanul Selmei Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea (4-11 ani)
ora 19.00 – MAMMA MIA
Colegiul Tudor Vianu
Luni, 30 mai, ora 19.00: CEI TREI PURCELUȘI (Avanpremieră)
dramatizare după povestea Celor trei purceluși de Stelian Milu, regia Stelian Milu
Biletele se achiziţionează de la Casa de bilete a Teatrului Excelsior.
Mai multe detalii şi noutăţi despre spectacolele şi programele Teatrului Excelsior sunt disponibile pe Facebook şi pe site-ul nostru http://www.teatrul-excelsior.ro.
Teatrul Excelsior
Tel: 021.315.97.36
Email: presa@teatrul-excelsior.ro