Festivalul de Film Studențesc “Geo Saizescu”, ajuns la a XIII-a ediție, se desfășoară anul acesta într-o formulă inedită, de examen cu public, combinând proiecțiile și comunicarea. În program sunt incluse două masterclass-uri, susținute de actrița Laura Vasiliu și de regizorul Cătălin Mitulescu. De asemenea este invitat pentru un masterclass special, regizorul Dan Petcan. Urmează proiecții cu lungmetraje care s-au bucurat de succes, precum Selfie (regia Cristina Iacob) și Umilință (regia Cătălin Apostol).
Derulat sub patronajul Institutului pentru Cultura si Comunicare prin Imagine, cu sprijinul profesorilor si al studenților Facultății de Artă “Geo Saizescu”, festivalul cuprinde filme studențești, produse în 2013-2014, dar și o retrospectivă a producțiilor premiate în ultimii ani, create de absolvenții acestei instituții.
In încheierea festivalului, miercuri 10 decembrie 2014 este programată premiera documentarului de lungmetraj Lumea lui Geo Saizescu în regia lui Dan Doroftei, o incursiune în fascinanta lume a personajelor de film create și puse în valoare de marele cineast.
Evenimentul este găzduit de Cinemateca Română, Sala Union, în perioada 8-10 decembrie 2014
Filmele de scurtmetraj din concurs vor fi difuzate pe PRO Cinema pe 8 si 9 decembrie 2014, detalii pe www.procinema.ro
DIRECTORUL FESTIVALULUI: Catalin Saizescu
Staff-ul: Vlad Leu, Mihnea Tautu, Doina Rusti, Catalin Apostol, Zamfira Nastasache.
Notă: Intrarea este liberă
PROGRAMUL FESTIVALULUI STUDENŢESC DE FILM „GEO SAIZESCU”, 2014
LUNI, 8 DECEMBRIE
- 00 – Masterclass de actorie de film susţinut de Laura Vasiliu.
- 00 –Scurtmetraj studenţesc (I)
August, prea devreme (11.13 min.)
Regie: Mihai Alexandru Gheorghe
Imagine: Marius Ciobanu
Scenariu: Mihai Alexandru Gheorghe
Montaj: Mihai Alexandru Gheorghe
Distribuţie: Alexandru Georgescu, Andrei Ciopec
Abisul (11.18 min.)
Regie: Gabriel Boholţ
Imagine: Cristian Stoica
Scenariu: Elena Boholţ
Montaj: Costin Rusu
Distribuţie: Simona Onuţu, Claudiu Oprea
Decizie (08.12 min.)
Regie: Cosmin Puşcaşu, Sorin Gazi
Imagine: Cristian Stoica
Scenariu: Sorin Gazi, Cosmin Puşcaşu, Avram Iclozan
Montaj: Cosmin Puşcaşu
Distribuţie: Ştefan Pătraşcu, Avram Iclozan
Email (09.21 min.)
Regie: Ruxandra Manea, Irina Gheorghe
Imagine: Irina Gheorghe
Scenariu: Ruxandra Manea, Irina Gheorghe
Montaj: Irina Gheorghe
Distribuţie: Laura Manea, Alexandru Mandu, Florin Galan
Filmul (46.51 min.)
Regie: Avram Iclozan
Imagine: Pătru Păunescu
Scenariu: Avram Iclozan
Montaj: Mădălin Cristescu
Distribuţie: Avram Iclozan, Luminiţa Erga, Nicodim Ungureanu
Emergence (16.26 min.)
Regie: Rareş Stoica
Imagine: Alin Ionuţ Aldea
Scenariu: Radu Alexandru
Montaj: Vlad Gănescu
Distribuţie: Rareş Gabriel Andrici, Ana Udroiu
A doua zi (06.14 min.)
Regie: Mihaela Tolan
Imagine: Robert Revol
Scenariu: Mihaela Tolan
Montaj: Mihaela Tolan
Distribuţie: Rareş Lucaci, Alexandra Popescu
Balerina (08.56 min.)
Regie: Andrei Cotarcea
Imagine: Lavinia Huţanu
Scenariu: Andrei Cotarcea
Montaj: Andrei Cotarcea
Distribuţie: Anca Tudor, Isabela Maria
Ce e dragostea (10.05 min.)
Regie: Andrei Pietroşel
Imagine: Petru Vlad
Scenariu: Andrei Pietroşel
Montaj: Andrei Pietroşel
Distribuţie: Andrei Mateiu, Alice Mihalache
Fără semnal (12.13 min.)
Regie: Constantin Andrei Ionescu
Imagine: Giani Gheorghe
Scenariu: Constantin Andrei Ionescu
Montaj: Constantin Andrei Ionescu
Distribuţie: Eugen Rădescu, Milan Hurduc
- 00 – Umilinţă – regia Cătălin Apostol (86 min.)
- 30 – discuţii cu echipa filmului Umilinţă
MARTI, 9 DECEMBRIE
- 00 – Workshop de regie şi producţie videoclip muzical susţinut de Dan Petcan, regizor
- 00 – 18.30 – Scurtmetraj studenţesc (II)
Text me (20.16 min.)
Regie: Elisabeta Bergkotte
Imagine: Dan Stoian
Scenariu: Elisabeta Bergkotte
Montaj: Marius Rusitoru
Distribuţie: Magda Harabagiu, Cătălin Stelian
Fuga din Iad (09.31 min.)
Regie: Diana Grădinaru
Imagine: Tiberiu Arsene
Scenariu: Diana Grădinaru
Montaj: Tiberiu Arsene
Distribuţie: Costin Teodorescu, Andreea Tănase
Îmbrăţişare gratuită (13.21 min.)
Regie: Ruxandra Manea
Imagine: Ruxandra Manea
Scenariu: Ruxandra Manea
Montaj: Irina Gheorghe
Distribuţie: Laura Manea, Alexandru Zlăvog
Nu mă cheamă Nataşa (12.18 min.)
Regie: Ruxandra Manea
Imagine: Ileana Rădulescu
Scenariu: Ruxandra Manea
Montaj: Irina Gheorghe
Distribuţie: Raluca Grumăzescu, Bogdan Fănariu
Tremurul liniştii (40.09 min.)
Regie: Lari Gligor
Imagine: Eduard Pârvu
Scenariu: Iulian Ivan, Lari Gligor
Montaj: Laurenţiu Gligor
Distribuţie: Iulian Ivan, Alexandra Minghiuş
Visul lui Sebi (06.41 min.)
Regie: Mădălina Cristea
Imagine: Mădălina Cristea
Scenariu:
Montaj: Mădălina Cristea
Distribuţie: Sebastian Ghiţă, Cristina Pricop
Insomniac (04.07)
Regie: Deniz Ucurum
Imagine: Andi Petroşel, Deniz Ucurum
Scenariu: Deniz Ucurum
Montaj: Andi Petroşel, Deniz Ucurum
Distribuţie: Dar Yaniv
Săcret (11.39 min.)
Regie: Nelly Ştefăneţ
Imagine: Dumitru Ţurcan Diaga
Scenariu: Nelly Ştefăneţ
Montaj: Nelly Ştefăneţ
Doi (06.55 min.)
Regie: Florentina Băjenaru
Imagine: Florentina Băjenaru
Scenariu: Florentina Băjenaru
Montaj: Florentina Băjenaru
Distribuţie: Mircea Paraschiv, Geo Florin Delighioz, Tiberiu Arsene
Muza (06.23 min.)
Regie: Mihai Potorac
Imagine: Tiberiu Arsene
Scenariu: Mihai Potorac
Montaj: Mihai Potorac, Tiberiu Arsene
Distribuţie: George Pupăză, Diana Rusu, Andrei Iliescu
Înstrăinare (07.05 min.)
Regie: Andrei Cotarcea
Imagine: Andrei-Alexandru Cotarcea
Scenariu: Andrei Cotarcea
Montaj: Andrei Cotarcea
Distribuţie: Andrei Cotarcea, Adina-Teodora Cotarcea
- 00 – Selfie – regia Cristina Iacob (123 min.)
- 30 – discuţii cu echipa filmului Selfie
MIERCURI, 10 DECEMBRIE
- 00 – Masterclass susținut de Cătălin Mitulescu, regizor, scenarist, producător de film (Strada Film)
- 00 – retrospectiva cu producţii ale absolventilor Universităţii Hyperion premiate naţional şi internaţional.
Cuibul de cuci (26 min.)
Regie: Cătălin Apostol
Imagine: Mihai Pătraşcu
Scenariu: Cătălin Apostol
Montaj: Emil Bedreag, Sebastian Chelu
Dans retuşat (6 min.)
Regie: Cristi Toporan
Imagine: Cătălin Isopescu
Scenariu: Cristi Toporan
Montaj: Tudor Popescu
Distribuţie: Ada Navrot, Richard Bovnoczki, Vlad Oancea
Duminica neagră (35 min.)
Regie: Mihnea Chelariu
Imagine: Mihai Filoneanu
Scenariu: Mihnea Chelariu
Montaj: Mădălin Cristescu
Mic dejun la pat (10 min.)
Regie: Dana Usturoi
Imagine: Laurenţiu Anghel
Scenariu: Dana Usturoi
Montaj: Tudor Popescu
Distribuţie: Ionel Mihăilescu, Oana Ştefănescu
Staţia (11 min.)
Regie: Bogdan Giurcă
Imagine: Sorin Bianu
Scenariu: Bogdan Giurcă
Montaj: Tudor Popescu
Distribuţie: Ana Donosa, Doru Bem
Linie (08.30 min.)
Regie: Darie Alexandru Budeanu
Imagine: Andrei Rădulescu
Scenariu: Darie Alexandru Budeanu
Montaj: Ana Toader
Distribuţie: Mihai Marinescu
Terminus (11 min.)
Regie: Mihnea Chelariu
Imagine: Mihai Filoneanu
Scenariu: Mihnea Chelariu
Montaj: Mădălin Cristescu
Distribuţie: Constantin Cojocaru, Jeanine Stavarache, Daniela Ioniţă, Avram Iclozan
Pacientul român (6 min.)
Regie: Ovidiu Potorac
Imagine: Răzvan Popa
Scenariu: Ovidiu Potorac
Montaj: Corina Stavilă
Distribuţie: Mihai Bogos, Mihai Arghiropol
Shooting(8.50 min.)
Regie: Dan Petcan
Scenariu: Andreea Petcan
Imagine: Andrei Băltăreţu
Montaj: Dan Petcan
Distribuţie: George Ioniţă, Sorin Tofan, Gina Maican, Kamara Ghedi
Zâmbiţi domnule că e gratis! (20 min.)
Regie: Cătălin Saizescu
Imagine: Mihai Mălaimare jr.
Scenariu: Cătălin Saizescu
Montaj: Corina Stavilă
Distribuţie: Ernest Maftei, Nicodim Ungureanu
- 00 – Lumea lui Geo Saizescu – regia: Dan Doroftei (120 min.). Premieră.
- 00 – Gala de acordare a premiilor
Notă: Intrarea este liberă